استعلام قیمت ترموود!
چوب زبان گنجشک

ویژگی ها و کاربردهای چوب زبان گنجشک (چوب ون)

چوب زبان گنجشک

به احتمال زیاد شما هم درخت زبان گنجشک را از نزدیک دیده‌اید. این درخت حتی در محیط های شهری نیز یافت می‌شود. شاید مهم‌ترین ویژگی ظاهری درخت زبان گنجشک، میوه‌های بیضی شکل آن باشد که به صورت خوشه‌ای می‌روید. ارزشمندترین بخش این درخت، چوب آن است که به استحکام و انعطاف‌پذیری زیاد شناخته می‌شود. این چوب، مزایا و کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارد. در این مقاله ویژگی‌ها و مزایای این چوب پرکاربرد را بررسی خواهیم کرد.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

ویژگی های چوب زبان گنجشک

درخت زبان گنجشک (ون) با نام علمی Fraxinus excelsior در شرایط مساعد می‌تواند تا ارتفاع 40 متر رشد کند. بنابراین یکی از بلندترین درختان برگ‌ریز محسوب می‌شود. با این حال، درخت زبان گنجشک به ندرت به حداکثر ارتفاع رشد خود می‌رسد. بیشتر این درختان تا ارتفاع 15 تا 20 متر رشد می‌کنند. اصلی‌ترین دلیل پرورش درخت زبان گنجشک چوب آن است.

با این حال،  از زمان های قدیم، قسمت های مختلف این درخت  کاربرد درمانی نیز داشته اند. چای تهیه شده از برگ‌های زبان گنجشک دارای برخی خواص دارویی است. پوست زبان گنجشک نیز حاوی روغنی است که در درمان نقرس، شکستگی استخوان و روماتیسم استفاده می‌شود.  

ویژگی های چوب زبان گنجشک
ویژگی های چوب زبان گنجشک

چوب زبان گنجشک را می‌توان به راحتی از روی ساختار، رنگ و رگه‌های آن از سایر انواع چوب تشخیص داد. زبان گنجشک بیشتر به رنگ روشن است. رنگ لایه‌های بیرونی (برون چوب) آن کمی مایل به زرد است. درون‌چوب آن نیز اغلب تیره‌تر است. بافت این چوب دارای الگویی مرمری شکل است. به همین دلیل، اغلب در تولید روکش برای مبلمان استفاده می‌شود.

چوب زبان گنجشک را می توان از طریق حلقه‌های سالیانه کاملاً مشخص آن تشخیص داد. در مقطع عرضی این چوب گاهی اوقات نوارهای رنگارنگ نیز دیده می‌شود. حلقه‌های سالیانه با فاصله بیشتر از یک و نیم میلی‌متری از هم نشان‌دهنده کیفیت بالا و پایداری چوب هستند.

درخت زبان گنجشک عمری حدودا 200 سال دارد ، اما در برخی مناطق تا 500 سال نیز عمر می کند. گونه زبان گنجشک با داشتن رنگ روشن ، رگه های صاف و مستقیم ، زیبایی و ظاهر چشم نوازی دارد. این چوب ها مقاومت خوبی دارند اما در صورتی که به ترمووود تبدیل شود مقاومت آن ها دو برابر خواهد شد.

لازم به ذکر است که این چوب برای مصارف بیرون ساختمان مناسب نیست. چوب زبان گنجشک در فضای بیرونی قابلیت فاسد شدن دارد. اگر این چوب در تماس با زمین قرار بگیرد مدت زیادی دوام نمی‌آورد. همچنین اگرچه مقاومت این چوب در برابر پوسیدگی مناسب است، اما در برابر حشرات مقاومت چندانی ندارد. از این رو برای کارهای داخل ساختمانی مناسب‌تر است.

مزایای چوب زبان گنجشک

در ادامه به بررسی مزایای زبان گنجشک می‌پردازیم.

استحکام

چوب زبان گنجشک تراکم و بافتی مشابه با بلوط دارد. در واقع این چوب اغلب به عنوان جایگزینی برای چوب بلوط استفاده شده و گاهی «بلوط طلایی» نیز نامیده می‌شود. زبان گنجشک مانند درختان بلوط، گیلاس، و افرا یک سخت چوب (پهن برگ) است. درجه سختی این چوب در مقیاس جانکا (Janka ) ۱۲۰۰ است. برای مثال قوی ترین نوع چوب بلوط دارای ریتینگ ۱۲۹۰ می باشد. با مقایسه درجه سختی زبان گنجشک با سایر چوب‌ها می‌توان دریافت که چوب زبان گنجشک یکی از سخت‌ترین  گونه‌های چوب محسوب می‌شود.

چوب زبان گنجشک علاوه بر استحکام بالا در برابر ضربه نیز مقاوم است. این مقاومت به علت سختی و تراکم الیاف زبان گنجشک است. به همین دلیل در ساخت برخی از لوازم ورزشی از این چوب استفاده می‌شود؛ زیرا می‌تواند بدون شکسته شدن ضربه ناشی از برخورد توپ بیسبال، هاکی و … را جذب کند. زبان گنجشک به دلیل توانایی جذب نیرو و ضربه بعد از چوب هیکوری در جایگاه دوم فهرست چوب‌های پرکاربرد در وسایل ورزشی قرار دارد.

وزن کم

اغلب تراکم و سختی زیاد منجر به افزایش وزن چوب می‌شود. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد چوب زبان گنجشک در مقایسه با سایر سخت چوب‌‌ها مثل هیکوری و بلوط، این است که در عین داشتن تراکم و سختی زیاد سبک‌وزن است.

کاربرد چوب زبان گنجشک
کاربرد چوب زبان گنجشک

مناسب برای نجاری

زبان گنجشک به دلیل استحکام و مقاومت به ضربه یکی از بهترین گزینه‌ها برای نجاری است. این چوب برای کفپوش ساختمان، مبلمان، قرنیز سقف و سایر محصولات چوبی استفاده می‌شود.  انعطاف‌پذیری و خم شدن از دیگر قابلیت‌های مهم این چوب برای نجاری به شمار می‌رود. این ویژگی در میان سخت‌چوب‌ها منحصر به فرد است. همچنین زبان گنجشک به راحتی رنگ و پولیش می‌شود. این ویژگی در نجاری برای کف‌پوش، مبلمان و کاربردهای دیگر بسیار مهم است. لازم به ذکر است که چوب زبان گنجشک به راحتی قابلیت میخ‌خوری، پیچ‌خوری، چسب‌کاری، ماشین‌کاری و پولیش دارد.

زیبایی

یکی از دلایل پرکاربرد بودن چوب زبان گنجشک برای مصارف مختلف، زیبایی‌های ظاهری آن است. رنگ گونه‌های مختلف چوب زبان گنجشک، از رنگ سفید تا قهوه‌ای روشن متغیر است. بنابراین با توجه به این که از کدام نوع زبان گنجشک استفاده کنید، مبلمان، کف‌پوش یا سایر محصولات چوبی شما ظاهر متفاوتی خواهند داشت.

زبان گنجشک به دلیل استحکام، رگه‌های صاف، ظاهر خوب و مقاومت در برابر ضربه برای ساخت محصولات چوبی بسیار مناسب است. این چوب برای ساخت انواع مبلمان، تجهیزات ورزشی و همچنین ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

ساخت محصولات با چوب زبان گنجشک
ساخت محصولات با چوب زبان گنجشک

سایر محصولات چوبی مانند پله، قرنیز سقف، چهارچوب و ابزار چوبی مختلف نیز از چوب زبان گنجشک ساخته می‌شوند. انعطاف‌پذیری و قابلیت خم شدن با بخار، چوب زبان گنجشک را برای ساخت کمان، دسته ابزار، چوب بیسبال و روکش سازهای کوبه‌ای نیز ایده‌آل کرده است.

چوب زبان گنجشک در  مقایسه با برخی از انواع دیگر چوب مانند بلوط، دوام کمتری در تماس با زمین دارد. به همین دلیل برای مصارف فضای باز توصیه نمی‌شود.

کاربرد چوب زبان گنجشک

چوب اش یا زبان گنجشک نوعی از درختان سخت چوب است و یکی از ۱۶۸ گونه چوب ترمووو محسوب می شود که طی فرآیندهای ترمووود بسیار سخت و محکم می شود. این چوب پس از فرآیند ترمووود در معرض عملیات روغن کاری قرار می گیرد و به دلیل داشتن قابلیت رنگ پذیری بالا بسیار جذاب می شود.

حتی در کشور ایرلند یک نوع بازی به نام هرلینگ وجود دارد که برای ساخت دسته های چوبی مورد استفاده در این بازی ، از چوب اش یا زبان گنجشک استفاده می شود. در کشور ایرلند سالانه ۳۵۰۰۰۰ دسته هرلینگ تقاضا می شود که به دلیل کمبود چوب در ایرلند ۷۵% چوب مورد نیاز برای این منظور از اروپا وارد می شود.

درخت زبان گنجشک همچنین هیزم بسیار ارزشمندی دارد و چون تا زمانی که حتی بریده می شود ، سبز است و به راحتی می سوزد. امروزه حتی از پوست خشک و برگ این درختان در طب سنتی به عنوان ملین و رطوبت زا استفاده می شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله شما را چوب زبان گنجشک ، ویژگی ها و کاربردهای آن اشنا کردیم. این چوب یکی از پرکاربردترین چوب های حوزه نجاری است که به دلیل داشتن ظاهری زیبا ، مقاومت و دوام بالا ، از چوب های پرکاربرد محسوب می شود. این چوب همچنین جزو نمونه هایی است که می تواند طی فرآیندی به ترمووود تبدیل شود. در واقع پروسه ترمووود به کمک حرارت و بخار آب در بازه زمانی کافی ، سبب حذف عوامل آسیب رسان چوب می شود و به این ترتیب مقاومت چوب در برابر عوامل مخرب مختلف مثل : حشرات ، قارچ ، رطوبت و … افزایش می یابد.

ما در مجموعه بزرگ مکس وود به عنوان نماینده رسمی چوب های ترمووود فنلاند، برترین و با کیفیت ترین محصولات را  تولید و به بازار ارائه می دهیم. ما در این مجموعه بزرگ با هدف تامین نیازهای مشتری، ارائه خدمات با کیفیت و متمایز و حفظ رابطه بلند مدت برد برد شروع به کار نموده ایم و با بکارگیری نیروهای متعهد و با سابقه موفق به ایجاد خانواده ای بزرگ از مشتریان نموده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک

Image

شما می توانید آخرین پروژه های ترموود اجرا شده توسط مکس وود را در این قسمت مطالعه نمایید

Image 1

ترمووود محصولات گوناگونی دارد که با مراجعه به این بخش می توانید آن ها را مشاهده نمایید.

Image 2

جهت اخذ نمایندگی می توانید ازطریق تماس با ما و یا با شماره 02188567624 تماس حاصل فرمایید.

چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک چوب زبان گنجشک

چوب ترمو یا همان ترمووود یا چوب اصلاح شده حرارتی چیست؟

چوب ترمو یا همان ترمووود یک نوع چوب است که از طریق عملیات حرارتی در دمای بالا و بدون استفاده از مواد شیمیایی به دست می‌آید. این فرایند باعث تغییر خواص چوب می‌شود و آن را مقاومت‌تر و پایدارتر در برابر ترک‌ها، رطوبت و حشرات می‌کند.

چگونه چوب ترمو ضد آب می شود و مقاومت آن افزایش می یابد؟

زمانی که چوب ترمو را رنگ  کنید ترمووود ضد آب می شود و مقاومت آن افزایش پیدا می کند حتما خودتان در بازارهای ساختمانی سفر کنید و رنگ چوب ترمو مناسب را خریداری کنید . وقت خود را صرف کنید، اما 100% چیزی را که دوست دارید بدست آورید. هنگام انتخاب، باید 2-3 بسته را بازرسی بصری انجام دهید، اگر همه چیز خوب است، به احتمال زیاد کل مقدار با انحراف از تنوع بیش از 5٪ یکسان خواهد بود. همچنین باید رطوبت را اندازه گیری کنید، نباید از 15٪ تجاوز کند، هر چه کمتر، بهتر. 

رنگ چوب ترمو مخصوص کف و نما چیست ؟

تمام رنگ‌های پایه آب این مزیت را دارند که بر خلاف رنگ‌های ارگانیک که حلال آن در زیر روغن است، به سرعت خشک می‌شوند. اما آنها به شدت انبوه درخت را بالا می برند. ولی رنگ های مخصوص نما و کف رنگ ترمووود ضد سایش است و این رنگ ها آلمانی بوده مانند بریلوکس تکنوس و رمرس و پایه آن روغن می باشد.

چه نوع رنگ چوب ترمو برای دکوراسیون داخلی استفاده می شود؟

آماده سازی اولیه، استفاده از مواد رنگ آمیزی ترمووود ، استفاده از روغن، لاک یا رنگ به منظور رنگ آمیزی از چوب ترمو در داخل خانه عملاً هیچ تفاوتی با رنگ آمیزی بیرونی ندارد. اما در اینجا، در صورت تمایل، ضخامت باقیمانده رنگ خشک روی سطح چوب حیاتی نخواهد بود.
بنابراین در اینجا می توانید محصولاتی با جامدات کمتر انتخاب کنید، از لاجوردهای زیبا مانند بریلوکس از تکنوس رمرس استفاده کنید. و مهمتر از همه، می توانید از رنگ های پاستلی از سایه های خاموش و روشن استفاده کنید که نمی توان آنها را در بیرون اعمال کرد.

رنگ مخصوص چوب ترمو در فضای خارجی چیست؟

بهترین چوب برای فضای خارجی ترموود فنلاندی می باشد. اما بهتر است قبل از نصب ترمووود در فضای خارجی آن را رنگ کنید. ما آسیاب اولیه را با دستگاه اکسنتریک با دانه 120-150 انجام می دهیم و اگر مواد بی کیفیت باشد ابتدا با دانه 80 و فقط با 120-150 آسیاب می کنیم. این امر به منظور یکنواخت کردن عیوب ریزش جزئی و باز کردن منافذ چوب ترمو برای چسبندگی بهتر سطح به رنگ ترمووود ضروری است.

قیمت نصب چوب ترموود چه قدر است؟

برای اطمینان از دوام و کیفیت نصب ترموود پوشش، باید  از تکنولوژی پیروی کرد و همچنین زیر سازی را به درستی آماده کرد. در شرکت ما می توانید نصاب ترمووود را سفارش دهید . مونتاژ و نصب توسط افراد با دست درست انجام می شود با سال ها تجربه واقعی با چوب ترمووود. آنها قبلاً ویژگی‌های درخت حرارتی را در اشیاء مختلف «مصرف کرده‌اند».

قیمت چوب ترموود فنلاندی چه قدر است؟

قیمت چوب ترمو به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع چوبی که ترموود می شود که آن چوب خام روسی ساسنا باشد یا یولکا چوب خشک کن رفته باشید یا چوب خام خیس و چوب خامی که ترمو می شود قیمت آن مشخص می شود مانند درجه کیفیت چوب که درجه 2 باشد درجه یک باشد سوپر باشد گره های آن پروانه یا گرد باشد بازی رنگ در شاخه چوب ترمو نباشد.
قیمت شاخه ای چوب ترمو فنلاندی به عوامل مختلفی بستگی دارد ما در مکس وود چوب ترمو پاک چوب ها را بعد از مولدر شدن جدا می کنیم و درجه بندی کیفیت را شکل می دهیم.

چرا از چوب ترمو وود استفاده می کنند ؟

ترموود امروزه محصول شناخته شده ای است بخصوص برای افرادی که به نوعی با چوب سر و کله دارند ، ترموود یا همان چوب ترموود به دلیل داشتن استحکام بالا و ماندگاری بالا همانند چوب های طبیعی زود دچار پوسیدگی ، تورم و خرابی در ظاهر مانند تغییر رنگ نمی شود ، البته این به این معنا نیست که چوب ترموود به هیچ نوع نگهداری نیاز ندارد ، خیر این چوب ها در واقع با عملیات حرارتی بسیار پیشرفته از چوب خام تبدیل به چوب مستحکم تر و مقاوم تری می شوند.

چرا چوب ترمو وود به رنگ هم نیاز دارد ؟

تا برای استفاده در ساخت و تولیدات مختلف مقاومت بالاتری پیدا کنند ، البته بازهم به مرور زمان چوب با توجه به علت های گوناگون مانند : تابش مستقیم خورشید ، شرایط آب و هوایی و تاثیرات محیطی ، نفوذ آب و عوامل مختلف همچنین برای احیاء رنگ و جلای اولیه احتیاج به نگهداری و تقویت دارد که رنگ ترموود این وظیفه را بر عهده دارد.
رنگ ترموود هم دنیای خاصی مانند چوب ترموود دارد ، هر کدام از این رنگ ها ویژگی های خاص خودشان را دارند ، با استفاده از این رنگ ها می توانیم هر نوع رنگ و ظاهری را به چوب ببخشیم ، جلاء و شفافیت چوب را بسیار بالاتر ببریم ، همچنین عمر و دوام چوب را افزایش دهیم.

از چه ترمووود هایی استفاده می شود؟

روف گاردن، دکوراسیون داخلی، آلاچیق و سایه بان، کفپوش چوبی فضای باز، سازه های درب و پنجره، قرنیز و راه پله، سونا و استخر، نما و سازه های زیرکار چوبی نمونه‌هایی از کاربرد ترمووود است.

چوب اولیه در ساخت ترمووود چیست و چگونه خواصی دارد؟

چوب مورد استفاده برای ساخت ترمووود، چوب درخت کاج بوده که نسبت به سایر چوب ها ساختار مقاوم و مستحکم تری دارد.

ترمووود در چه ابعادی قابل استفاده است؟

این محصول در انواع سایز تولید گشته، که با توجه به کاربرد آن قابل تغییر است.

چرا از ترمووود به عنوان یک متریال خارجی یاد می‌شود؟

ترمووود به دلیل مقاومت در برابر عوامل مخرب طبیعی، محصولی مناسب برای زیباسازی روف گاردن، باغ و ویلا می باشد.

موارد استفاده از ترمووود در دیزاین باغ ها و ویلا چیست؟

ترمووود محصولی با کیفیت برای استفاده در طراحی ویلا و انواع روف گاردن ها، آلاچیق ها و یا به عنوان کفپوش کنار استخر می باشد.

مراحل تولید ترمووود به طور کلی به چند قسم طبقه بندی می‌گردد؟

ترمووود در سه مرحله خشک کردن، حرارت دیدن و خنک کردن تولید می‌شود. 

قیمت چوب زبان گنجشک ( چوب ون) چقدر است؟

چوب زبان گنجشک به دلیل کیفیت و استحکام بالا و تقاضای زیاد خریداران، جزو چوب‌های گران‌قیمت بازار محسوب می‌شود. با توجه به نوسانات قیمت در بازار چوب باید قیمت روز چوب زبان گنجشک را از ما بپرسید.

چرا رنگ چوب زبان گنجشک با گذشت زمان تغییر می‌کند؟

تغییر رنگ زبان گنجشگ مانند سایر چوب‌ها امری طبیعی است. این تغییر رنگ به دلیل قرارگیری در معرض اکسیژن و نور ماورای بنفش خورشید ایجاد می‌شود.

اطلاعات تماس مکس وود

تهران،سعادت آباد، علامه جنوبی، بالاتر از کوچه ۲۸ پلاک ۸۰، ساختمان علامه،طبقه۴ واحد۴

*هدیه ویژه مکس وود. با ثبت تلفن همراه خود یک میلیون تومان تخفیف ویژه هر کدام از خدمات ما را دریافت نمایید.*

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سبد خرید